Twitter CEO’sundan Dev Bitcoin Hamlesi

Bitcoin ve kripto para sektörü yaygınlaşmaya ve benimsenmeye devam ediyor. Geleneksel finans sektörünün büyük oyuncularından sonra devletlerden ve diğer sektörlerden bu alana gösterilen ilgi her geçen gün artıyor. Son olarak, sosyal medya devi Twitter‘ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’den önemli bir hamle geliyor.


Sosyal medya ağı Twitter ve finansal hizmetler şirketi Square’in kurucu ortağı Jack Dorsey, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yan zinciri Lightning Network’ü işletmelerinden en az biriyle entegre etmeyi planladığını açıkladı. Bit Twitter kullanıcısının “Lightning Network’ü Twitter veya BlueSky’a entegre etmeyi düşünüyor musunuz?” şeklindeki sorusuna cevap veren tecrübeli CEO, kısa sürede bunu gerçekleştiriceklerini duyurdu.


Her İki Uygulamaya da Entegre Edilebilir

Dorsey’in yorumu, kasıtlı olarak belirsiz görünüyor. Jack Dorsey’in sözleri BlueSky, Twitter veya her ikisinin de Lightning Network entegrayonuna açık olabileceği şeklinde yorumlanabilir. Dorsey’in bu açıklaması, Square’in dijital varlık operasyonlarını genişletmek için yaptığı son hamlelerin arkasından geldi.


Bu ayın başlarında Dorsey, Square’in açık kaynaklı ve velayetsiz bir Bitcoin donanım cüzdanı geliştirmeyi planladığını açıkladı. Ertesi gün de Square’in blok zinciri altyapı firması Blockstream ile bir ortaklık yapıldığı ve Square’in güneş enerjisiyle çalışan lider kripto para biriminin madencilik tesisine 5 milyon dolar yatırım yapmayı planladığı haberi gündeme bomba gibi düştü.

Dorsey uzun zamandır Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerjiyle benimsenmeyi ve yeniliği teşvik ettiğini savunuyor. Square, geçtiğimiz aralık ayında da Bitcoin Temiz Enerji Yatırım Girişimi’ne 10 milyon dolar taahhüt etmişti.

Elon Musk’a Bitcoin Madencilik Konseyi’nde Yer Yok!

ABD merkezli madencilerle yapılan toplantının “umut verici” olduğunu söyledikten birkaç hafta sonra, Elon Musk‘ın Bitcoin Madencilik Konseyi’nin oluşumunda ve işleyişinde gerçek bir rolü olmayacağı ortaya çıktı. Tesla, çevre sorunları nedeniyle BTC ödemelerini devre dışı bırakmıştı. Bu noktadan sonra Elon Musk, en büyük blok zinciri ağına dahil olanları temiz enerji madenciliği için çaba göstermeye çağırdı.


Çoğu topluluk üyesi sözlerini ilk başta eleştirel olarak görse de milyarder iş adamı, potansiyel çözümleri tartışmak için lider kripto para biriminin ADB merkezli madencileriyle bir araya geldi. MicroStrategy’den Michael Saylor liderliğindeki toplantı, “enerji kullanımı şeffaflığını teşvik etmeyi ve dünya çapında sürdürülebilirlik girişimlerini hızlandırmayı” amaçlayan bir organizasyon olan Bitcoin Madencilik Konseyi’nin (BMC) kurulmasıyla sonuçlandı.

Musk, bu ilk toplantının bir parçası olduğu için, Konsey’in geleceğine aktif olarak katılacağına yaygın olarak inanılıyordu. Ancak kısa süre önce yayına giren web sitesi böyle bir olasılığı reddediyor. Sitede şu sözler yer aldı:

“Elon Musk’ın BMC’de hiçbir rolü yok. Katılımının kapsamı, Bitcoin madenciliğini tartışmak için bir grup Kuzey Amerika şirketiyle yapılan bir eğitim çağrısına katılmaktı.”

Buna karşılık, elinde 100.000’den fazla Bitcoin tutmayı planlayan MicroStrategy şirketinin CEO’su Michael Saylor, hem kurucu olarak hem de Bitcoin destekçisi olarak konseyin önemli bir üyesi olacak. Saylor, madencilik konseyini “blok zincir ağına ve bunun temel ilkelerine bağlı Bitcoin madencilerinin gönüllü ve açık bir forumu” olarak tanımladı ve ilgilenen herkesi katılmaya çağırdı.
16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör