Tunus Maliye Bakanı: Bitcoin Sahipliği Suç Olmaktan Çıkarılmalı

Tunus Maliye Bakanı Ali Kooli, hafta sonu katıldığı bir televizyon röportajında Bitcoin hakkında konuştu. Kooli, ülkenin kripto para yasalarını değiştirmeyi planladığını ve Bitcoin sahipliğinin suç olmaktan çıkarılması gerektiğini savundu.

Bakanın bu açıklaması, geçtiğimiz Nisan ayında 17 yaşındaki bir Tunuslunun kripto para kullandığı için tutuklanmasının ardından geldi. Olay Tunuslu kripto para topluluğunda öfkeyle karşılandı ve Tunus’ta kripto paralara ilişkin düzenleyici bir netlik olmadığı eleştirilerine neden oldu.

Afrikalı düzenleyicilerin kripto para karşıtı politikalarına rağmen, Afrikalı kripto para kullanıcıları hızla büyüyor. Paxful CEO’su Ray Youssef konu hakkında yaptığı açıklada Afrika kıtasının kripto para benimsenmesi konusunda dünyaya liderlik ettiğini söyledi.

Tunus Merkez Bankası Başkanı Marouane el Abassi, geçtiğimiz yıl İsviçre’de düzenlenen bir kripto para konferansına katılmış ve şunları söylemişti:

“Başlangıçta bir teknolojiyi kısıtlamanın bir hata olacağına inanıyoruz… Tunus Merkez Bankası, kendisini Tunus inovasyon ekosisteminde bir kolaylaştırıcı olarak konumlandırmak için stratejik bir seçim yaptı.”

Bu açıklamaya rağmen, ülkede kripto para dostu yasa çıkarma çabaları düşüş gösterdi.
9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör