Türk Lirası Değer Kaybederken Bitcoin'e İlgi Arttı

Cumartesi sabaha karşı sürpriz bir kararla Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla birlikte yaşanan güven kaybının yansımaları pazartesi günü uluslararası kamuoyunda gözler önüne serildi…


Dünyanın önde gelen finans gazetelerinden İngiltere merkezli Financial Times, ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg ve İngiliz haber ajansı Reuters Türk Lirası’nın değer kaybını birinci gündem maddesi yaptı.


“ERDOĞAN GÖREVDEN ALDI, TL DEĞER KAYBETTİ”


İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times, “Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla birlikte Türk Lirası yüzde 14 değer kaybetti ve para politikaları konusunda endişeler arttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Lirası’nın en düşük seviyesinden yukarı çekmeye çalışan kilit güç olarak tanınan merkez bankası başkanını görevden alması ile Türk Lirası yüzde 14’lere varan değer kaybı yaşadı” yorumunu yaptı.


Bitcoin bu anlamda küresel olaylara karşı bir önlem olarak kabul ediliyor ve COVID-19 salgınının buna bir örnek oluşturduğunu söyleyebiliriz. Küresel ekonomiler salgının büyük vurgununundan kendini kurtarmaya devam ederken, Türkiye halkının fiyat para birimi olan Türk Lirası'nın değer kaybetmesiyle birlikte kendine alternatifler aradığını izledik.


Veriler, TL'nin değeri bir gün içinde% 17 düştüğünü gösterirken ve bununla birlikte Türkiye piyasalarında Bitcoin'in değerinin yükseldiğini gördük. İtibari değerdeki bu düşüş, neredeyse 20 yılda tanık olunan en kötü düşüş olarak yazıya geçirirken Türk lirasının değeri düştükçe, kullanıcıların Bitcoin'e olan ilgileri arttı . Hatta Google da en çok aratılan kelime 'Bitcoin' oldu. Google Trends'den alınan veriler, ülkede Bitcoin aramasının% 566 oranında büyük bir artış kaydettiğini gösterdi.


Bizlerin de bildiği gibi Türkiye Hükümeti kripto için düzenlemeler yapmak için çabalıyor ve son zamanlarda ülkedeki dijital varlıklar konusunda Merkez Bankası ile çalıştığını açıkça ortaya koyuyor. Artık daha fazla insan Bitcoin'le tanışırken, hükümetin bu yönergeleri oluşturma gayretleri beklenebilir ve Bitcoin yatırımcıları için olumlu bir haber olabilir.
#BTC #BİTCOİN #TÜRKLİRASI #TL #haber #coin #kripto #kriptopara #para


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör