Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan Kripto Para Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bugün kripto paralar konusunda son derece çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Habertürk’te katıldığı canlı yayında Varank kripto paralar konusunda şüpheci olduğunu belirterek bu durumun kendi kişisel görüşü olduğunu vurguladı.


Dolandırıcılık Konusu

Kripto para borsaları konusuna değinen Varank, dolandırıcılığın daha çok borsalar alanında döndüğünü belirtti. Varank’ın bu noktadaki açıklaması şöyle:

“Gerçekten dolandırıcılığa yatkın bir alan olduğunu söylemiştim. Burada birkaç şeyi birbirinden ayırmamız gerekiyor. Evet bu teknolojik bir şey. Blockchain, bu işin teknoloji tarafı, kripto paralar bu teknolojiyle üretilmiş ürünler. Bir de bunun borsa tarafı var. Dolandırıcılık daha çok o tarafta dönüyor.”

Varank kripto paraların farklı bir yatırım aracı olarak algılandığını da şu cümlelerle ifade etti:


“Bugün geldiğimiz noktada şunu görebiliyoruz, kripto paralar dünyada paranın bollaşmasıyla çok farklı bir yatırım aracı olarak algılanmaya başlandı. Bu alanda çok farklı teknolojiler geliştirilmeye başlandı. Bunun yanında blok zinciri teknolojisini kullanarak da çok farklı teknolojiler yapabileceğimiz bir dünyaya geldik. İşin borsa tarafında biraz dikkatli olmak gerekiyor.”

Kripto paraların ödemeler konusunda kullanılmasını yasaklayan tebliğe de vurgu yapan Varank, bu tebliğin vatandaşı korumaya yönelik olduğunu ifade etti.

Alanla İlgili Olumsuzluklar

Alanla ilgili olumsuzluklara da değinen Varank, kripto paraların kara para aklamada ve terörizmin finansmanında kullanılabildiğini iddia ederek dünyada birçok ülkenin kripto paralar konusuna şüpheyle yaklaştığını belirtti.

Varank son olarak alanla ilgili olarak yapılan çalışmalar noktasında şu ifadeyi kullandı:

“Kripto varlıklarla ilgili de ben özel olarak birkaç toplantı tertip ettim. Burada sektörle ilgili neler yapılabilir, hızlı bir raporlamayı da piyasaya çıkaracağız.”


10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör