Sahte Satoshi Nakamoto, Bitcoin (BTC) Hakkındaki Davayı Kazandı!

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright, devam eden büyük davasından bağımsız olarak açtığı bir davayı kazandı. Wright, gerçek Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin.org ve Bitcoincore.org sitelerinin yönetimini bıraktığı anonim isim Cobra’ya karşı açtığı davadan zafer ile ayrıldı.

Craig Wright, Cobra’ya Karşı Açılan Davayı Kazandı

Craig Wright‘ı temsil eden hukuk şirketi Ontier LLP’nin aktardığı bilgilere göre, Cobra isimli kullanıcının kendi sitesinde yayınladığı Bitcoin’in teknik izahnamesi (whitepaper) telif hakkı ihlali nedeniyle resmen kaldırılacak. Wright, Bitcoin’in teknik izahnamesinin kendisine ait olduğunu iddia ederek bunun Bitcoin.org ve Bitcoincore.org sitelerinden kaldırılmasını talep etmişti.


Davanın kaybedilme sebebi ise sanılandan çok daha farklı. Anonim kullanıcının davada kendini savunabilmesi için kimliğini açık etmesi gerekiyordu ve Cobra bunu tercih etmedi. Davayı kaybetme pahasına da olsa kimliğini açıklamayan Cobra, aslında kendisini savunma hakkından da vazgeçmiş oldu. Bu da Craig Wright için kolay bir zaferi beraberinde getirdi.


Cobra’nın bu davanın kaybından dolayı avukatlık ve mahkeme ücreti olan 35.000 sterlini de ödemesi gerekiyor. Cobra’nın Bitcoin.org sitesine de konu hakkında bir uyarı eklemesi gerekiyor. Bu durum şu an için Craig Wright’ın lehine sonuçlanmış gibi gözükse de Cobra’dan esinlenerek sitelerine Bitcoin’in teknik izahnamesini koyan isimlere dava açılması durumu değiştirebilir.#bitcoin #case #haber #teknikhaber #teknikanaliz #analiz #kripto #kriptopara #kriptohaber

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör