Ripple (XRP), Elon Musk’ın Tesla Ödemeleri İçin Seçtiği Yeni Kripto Para Olabilir mi?

13 Mayıs günü, fiyatlardaki keskin düzeltmeler ile beraber Bitcoin ve kripto para yatırımcıları için kara bir gün oldu.


Söz konusu düzeltmeler Tesla CEO’su milyarder Elon Musk’ın, bir sonraki duyuruya kadar artık elektrikli otomobillerin satışlarında Bitcoin kullanılmasını durdurmasıyla gerçekleşti. Tesla ve Elon Musk, bu ani kararlarının ana gerekçesi olarak ise Bitcoin madenciliğinde giderek artan fosil yakıt tüketimini gösterdi. Bununla birlikte Tesla ve Musk, Bitcoin’den henüz vazgeçmediklerini de belirttiler: “Tesla, Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmesini beklerken ayrıca işlem başına Bitcoin’in %1’i kadar enerji gerektiren diğer kripto paralar hakkında da araştırma yapacak.”


Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Konuyla İlgili Tweet Attı


Bu gelişmeler sonucunda genel kripto para piyasaları 365 milyar dolara yakın bir kayıp bildirdi. Bitcoin biraz sıkıntılı bir durumda girerken yatırımcılar acaba bir coinin kaybının diğerinin kazancına giden yolu açıp açmayacağını merak ediyor.

Elon Musk’ın tweet’inden sonra çok sayıda kripto para temsilcisi kendi kripto paralarında ne kadar temiz bir şekilde madencilik yapıldığını dünyaya göstermek için sıraya girmeye başladılar.

Bu coinlerden biri de, bir süredir SEC ile arasıdaki husumet dolayısıyla manşetleri süsleyen XRP oldu. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse konuyla ilgili attığı tweet’inde şöyle dedi: “Aslında üzerinde fazla düşünmeye gerek yok, şimdiye kadar çok az sayıda kişi Elon Musk kadar dünyanın işleyişinde değişikliğe neden olabilmiştir. Bitcoin’in yok olacağını kimse iddia etmiyor ancak ortada bir problemin olduğu da kabul edilmezse çözüme ulaşmak oldukça zorlaşacaktır. Bu çözümün yenilenebilir enerji kaynaklarıyla veya Bitcoin’deki yapısal değişiklikler ile olacağı farketmiyor, çözüme odaklanmamız gerekiyor.”

Ripple Yöneticileri Kısa Bir Süre Önce Bitcoin’i Eleştirmişlerdi

Kısa bir süre önce Crypto Climate Accord’a (Kripto İklim Anlaşması) katılan Ripple ve yöneticileri, geçmişte de Bitcoin’in enerji tüketimi konusunda eleştirilerde bulunmuştu ve XRP’nin Bitcoin’e oranla 10.000 kat daha fazla enerji tasarrufu sağlayabileceğini söylemişlerdi.

Ayrıca açıklamalar sadece Ripple’dan gelenler ile sınırlı kalmadı. Birçok XRP taraftarı da son olaylar ile ilgili olumlu hissettiklerini sosyal medya platformlarında yazdılar. John Deaton ise Elon Musk’ın Ripple için olabilecek en iyi reklam kampanyalarından birini düzenlediğini iddia etti.


115 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör