Moderna ve IBM’den COVID-19 Aşılarına Blockchain Ortaklığı!

ABD merkezli bir biyoteknoloji şirketi olan Moderna, aşı izlenebilirliği için blok zinciri dahil olmak üzere yeni teknolojilerin kullanımını keşfetmek için IBM ile ortaklık kurdu.

Blockchain in aşıyı izlemek için kullanımı

Ledger Insights tarafından 6 Mart'ta yayınlanan bir rapora göre, Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna, COVID-19 aşısının izlenebilirliği için IBM'in blok zinciri çözümünü kullanmak üzere IBM ile ortaklık kurdu.

Bu konuya yakın kaynaklara göre Moderna, hükümetler ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının tedarik zinciri süreçlerinde belirli aşı partilerinin mevcut durumunu görüntüleyebilmeleri için aşı izlenebilirliği sağlamak için bir blok zinciri testi yapmayı planlıyor.

Ayrıca Moderna ve IBM arasında “Digital Health Pass” ile ilgili başka bir iş birliği var. Digital Health Pass, aşı veya test kimlik bilgilerinin anında doğrulanmasına izin vermek için blockchain teknolojisini kullanan bir IBM çözümüdür.

Özellikle, yakın zamanda, New York Eyaleti ile bağlantılı olarak, benzer bir pilot da açıklandı. Moderna Kuzey Amerika Ticari Operasyonlar Genel Müdürü Başkan Yardımcısı Michael Mullette geliştirmeyle ilgili olarak şunları açıkladı:

“COVID-19 AŞILARI İÇİN GÜVEN SUNMAK İÇİN KURULUŞLAR, HÜKÜMETLER VE BİREYLER ARASINDA BAĞLANTILAR KURMAK İÇİN DİJİTAL İNOVASYONLARI UYGULAMAK ÜZERE IBM İLE ÇALIŞMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ.”

COVID-19 ile mücadelede blockchain’i kullanmak

Dağıtık defter teknolojisinin (DLT) konumlandırılmasının, salgınların neden olduğu dünya ekonomisindeki yıkımın üstesinden gelmek için özellikle yeni olmadığı belirtilmelidir. Dünyanın en büyük havayollarından biri olan Air France, daha önce yolcular için blockchain tabanlı bir COVID-19 test doğrulama çözümünü test etmeyi planladığını duyurmuştu.
#BTC #HABER #BİTCOİN #KRİPTOPARA #COVİD #Blockchain

Kaynak :https://kriptokoin.com/
4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör