MicroStrategy Durdurulamıyor! Yeni Bitcoin Alımları Kapıda

Kripto para piyasaları hızlı bir şekilde toparlanıyor. Önemli şirketlerden ve iş insanlarından Bitcoin ve kripto para sektörüne yatırımlar artarak devam ediyor. Dün, milyarder yatırımcı Paul Tudor, portföyünün %5’ini Bitcoin’e (BTC) ayıracağını açıklamıştı. Bugün de MicroStrategy’den çok önemli bir haber daha geldi.


Kripto para sektörüne yaptığı yatırımlarla tanınan, iş zekası şirketi olan MacroStrategy’nin yan kuruluşu MicroStrategyi geçtiğimiz günlerde 500 milyon dolarlık Bitcoin alımı yapmak için fon toplayacağını duyurdu. Kısa sürede hedeflediği fonu toplayan dev şirket, tekrar harekete geçti. MicroStrategy, şimdi de 1 milyar dolarlık Bitcoin alımı için hisse senedi satışı yapacak.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, sosyal medya platformu Twitter üzerinden bir açıklama yaparak, bu önemli haberi paylaştı.


Önce 500 Milyon Dolar Ardından 1 Milyar Dolar

Bulut yazılım şirketi MicroStrategy bugün, Açık Piyasa Satış Sözleşmesi yoluyla hisse senedinin halka açık satışı için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) evrak gönderdi. Bu tür açık uçlu anlaşma, firmanın ihtiyaçlarına bağlı olarak “zaman zaman” hisse senedi satmasına izin veriyor.

Dev şirket SEC’e gönderdiği belgelerde şu ifadeleri kullandı:

“Bu izahname kapsamında sunulan herhangi bir A sınıfı adi hisse senedinin satışından elde edilen net geliri, Bitcoin alımı da dahil olmak üzere genel kurumsal amaçlar için kullanmayı planlıyoruz.”

MicroStrategy, gelirleri BTC satın almak için kullanacağını kesin olarak söylemese de, CEO Michael Saylor sosyal medya üzerinden 1 milyar dolara kadar Bitcoin alabileceklerini duyurdu. Firma, hazinesinin çoğunluğunu oluşturan 92.079 BTC’ye (3,7 milyar dolar) sahip. Geçen hafta da şirket, Bitcoin cüzdanına eklemek üzere 500 milyon dolarlık fon toplamıştı.

Bitcoin Yatırımının Riski de Kazancı da Yüksek

MicroStrategy’nin Bitcoin alımı yapması, bir kesim tarafından çok riskli bulunarak eleştirilmişti. Başarılı şirket, bu durumun farkında olduğunu belirtirken, SEC‘e gönderdiği dosyada bu duruma değindi:

“Bitcoin varlıklarımızın konsantrasyonu, BTC satın alma stratejimizin doğasında var olan riskleri artırıyor. Borcumuzun ödenmesi önemli miktarda nakit gerektirecek ve işimizden borcumuzu ödemek için yeterli nakit akışına sahip olmayabiliriz.”

Her işin doğasında bir miktar risk bulunmaktadır. Ama MicroStrategy, bu durumun üstesinden iyi geliyor. Dev şirket, ağustos ayında satın aldığı 21.454 Bitcoin için ortalama 11.653 dolar ödemişti. O günden sonra lider kripto para biriminin fiyatı, nisan ayında 63.500 dolara kadar yükseldi. BTC fiyatı, şu sıralar 40.000 dolar civarında seyrediyor, bu da firmanın satın aldığı BTC fiyat ortalamasının düşük olduğunun bir göstergesi.

MicroStrategy’nin lider kripto para birimine olan ilgisi, sadece BTC satın almanın ve biriktirmenin ötesine geçiyor. Şirketin CEO’su Michael Saylor, Bitcoin Madencilik Konseyi’nin başlatılması da dahil olmak üzere, bu sektörde daha fazla eğitim ve farkındalık çabasına dahil oluyor. Son zamanlarda Saylor, yeni başlatılan Bitcoin


Madencilik Konseyi’nin, lider kripto para biriminin ağının enerji tüketimini ve olası yeşil enerji çözümlerini tartışmak için 16 Haziran günü bir toplantı yapacağını duyurdu. Özellikle Elon Musk, geçmişte konseyle ilgili bir çağrı yapmış olsa da madencilik konseyinin bir parçası olmayacak.
6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör