Kripto para nedir?

Kripto parayı, tıpkı bir nakit paranın dijital hali gibi düşünebilirsiniz. Arkadaşlarınızla yediğiniz akşam yemeğini ısmarlarken, uzun zamandır göz koyduğunuz 👀 ayakkabıları alırken veya bir sonraki tatiliniz için uçak ✈️ bileti ve otel 🏨 rezervasyonunuzu yaparken kullanabilirsiniz. Kripto para dijital olduğundan, dünyanın neresinde olursa olsunlar ailenize ve arkadaşlarınıza da gönderebilirsiniz.

Tıpkı PayPal veya banka transferi gibi, değil mi? Aslında pek de sayılmaz. Çünkü çok daha ilginç!

Biliyorsunuz, geleneksel online ödeme sistemleri kuruluşlara aittir. Bu kuruluşlar paranızı sizin için tutar ve paranızı harcamak istediğinizde ise kendilerinden paranızı sizin adınıza transfer etmelerini istemeniz gerekir.

Kripto paralarda ise arada bir kuruluş yoktur. Siz, arkadaşlarınız ve diğer binlerce kişi ücretsiz bir yazılım çalıştırarak kendi bankanız gibi hareket edebilirsiniz. Bilgisayarınız diğer kişilerin bilgisayarlarına bağlanır. Yani doğrudan iletişim kurarsınız. Aracıya gerek yoktur!

Kripto para kullanmak için bir web sitesine e-posta adresiniz ve şifreniz ile kaydolmanıza da gerek yoktur. Dakikalar içinde kripto para almak ve göndermek için akıllı telefonunuza çeşitli uygulamaları indirmeniz yeterlidir.


Bitcoin'in mucidi kim?


Şaşırtıcı bir şekilde, Bitcoin'i kimin icat ettiğini hiç kimse bilmiyor. Bildiğimiz tek şey bu kişinin takma adı olan Satoshi Nakamoto. Satoshi bir kişi, bir grup programcı veya inanılan bazı garip teorilere göre zaman yolculuğu yapan bir uzaylı ya da bir devletin istihbarat timi bile olabilir.

Satoshi, 2008'de 9 sayfalık bir belge yayınlayarak Bitcoin sisteminin nasıl çalıştığını ayrıntılarıyla ortaya koydu. Aylar sonra, yani 2009'da, yazılımın kendisi kullanıma sunuldu.


Bitcoin diğer birçok kripto paranın oluşturulmasının temelini sağladı. Bu kripto paralardan bazıları aynı yazılımı temel alırken, bazıları ise bambaşka yaklaşımları benimsediler. Tamam da, tüm kripto paralar arasındaki fark ne?

Tüm farklı kripto paraların bir listesini oluşturmak bile haftalar alır. Bazıları diğerlerine kıyasla daha hızlıdır, bazıları daha fazla gizlilik seçeneği sunar, bazıları daha güvenlidir, bazıları ise programlanabilir.

Kripto para dünyasında çokça söylenen bir söz vardır: Kendi Araştırmanı Yap (ya da İngilizce kısaltması DYOR). Lütfen bunu kabalık olarak düşünmeyin. Bu ifade, tek bir kaynaktan aldığınız bir bilginin doğru olduğunu varsaymamalısınız anlamına gelir.

Paranızı belirli bir projeye yatırmadan önce, ayrıntılı incelemenizi yaptığınızdan emin olun.#kriptoparanedir #kriptopara #para #btc #btcnedir #bitcoinnedir #bitcoin

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör