Kripto para borsası Kraken’den yüz binlerce dolarlık Ethereum 2.0 bağışı!

Kripto borsası Kraken, Ethereum 2.0 yükseltmesi üzerinde çalışan ekiplere 250.000 dolar bağışta bulunuyor. Yükseltmenin amacı önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ölçekte yardımcı olmak.


Kraken 250.000 dolarlık bağışla gündemde

250.000 dolar Ethereum Vakfı’na bağışlanacak ve fon oradan geliştirici ekiplere dağıtılacak. Yapılan açıklamaya göre, belirlenen projeler amaçlanan hedefe ulaştıklarında boşa gitmesini engellemek amacıyla fonlar, serbest bırakılacak.

Ethereum Vakfı yönetici direktörü Aya Miyaguchi, şu açıklamada bulundu:

İş birlikçi çabaların ve desteğin uzun vadede Ethereum’a fayda sağlamanın en sürdürülebilir yolu olduğuna inanıyoruz

Kripto borsası Kraken, daha önce Ethereum fonlama platformu Gitcoin, Bitcoin geliştirme platformu Brink, ödeme işlemcisi BTCPay Server ve Wyoming Üniversitesi’ne de hibe vermişti.

Kraken ayrıca Ethereum 2.0 için staking hizmetleri sağlıyor ve kullanıcıları adına 800.000 ETH’den (2,6 milyar dolar) fazla stake yapıyor.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum, blok zincirini bir adım ileriye taşımak amacıyla 2014 yılında bir grup genç geliştirici tarafından kurulmuş ve oldukça ses getirmiş bir blok zincir projesidir. Ethereum’un ardından farklı projeler geliştirerek orada da başarıyı yakalayan geliştirici ekip, geniş bir topluluğun desteğini arkasına almayı başardı.

Arkasına aldığı destekle, başarılarının ve inovasyonunun devamını getirmek isteyen geliştirici ekip, Ethereum 2.0’ı geliştirmek için kolları sıvadı.

İlk proje duyurusunun yapıldığından bu güne dört aşama kaydeden Ethereum, 2.0 güncellemesi ile birlikte doğa dostu, stabil ve yeni kullanım alanlarına uyum sağlayabilecek esneklikte olması planlanıyor.

Ethereum 2.0 güncellemesi, belirli aşamalara sahip olacak ve her aşamada güncelleme alacak.

Aşama 0:

Bu aşamada Beacon zinciri olarak adlandırılan Ethereum’un, Bitcoin’den esinlenerek kullandığı POW yerine POS yapısına geçiliyor. POS yapısını yönecetek Casper protokolünü de hayata geçiriyor.

Aşama 1:

Gelişim sürecinin ana hedefi Sharding mekanizmasını POS mimarisi ile birlikte çalışacak şekilde hayata geçirmeye çalışmak olacaktır. Shard zincirler oluşturularak Ethereum ağını daha hızlı, kullanışlı ve modüler hale getirmek amaçlanmaktadır.

Sharding; blok zincir projelerine entegre edilmeye çalışılan ve temelinde bir veri tabanı çözümü barındıran bir metottur.

Aşama 2:

Farklı parçaların birbirine bağlanarak ETH 2.0’ın bütün özellikleriyle beraber canlı hale gelmesi ve ana zinciri devralması aşamasını kapsamaktadır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör