Kimchi primi yeniden ortaya çıkarak yılın rekorunu kırarken Bitcoin düştü!

Kimchi primi, Güney Kore’de bulunan kripto para borsaları ile başka borsalar arasındaki fiyat farklılığını gösteriyor. 2017’de Bitcoin 20 bin dolar seviyesine ulaştığında, Güney Kore’de bulunan borsalarda fiyatlar yaklaşık olarak 25 bin dolar seviyesindeydi. Borsalar arasında neredeyse 5 bin dolara yakın fark meydana gelmişti.


Bugün yaşanan fiyat farkı 2017 yılına kıyasla daha az olsa da bu Kimchi primi için bir başlangıç kabul edilebilir.Bu yükselen prim, bize perakende yatırımcıların kripto para birimlerine olan ilgisinin Güney Kore'de arttığını gösteriyor. Popüler bir Kore turşusu garnitüründen sonra adını alan "Kimchi primi", Güney Kore borsalarındaki kripto para birimi fiyatlarının yabancı borsalara kıyasla prim farkını açıklıyor. Kimchi primi ağırlıklı olarak Bitcoin fiyatında görünse de, bu sefer prim Ethereum fiyatında da görüldü.


Kore borsaları ile diğer borsalar arasında oluşan Bitcoin fiyat farkının sebebinden bahsedecek olursak, sebebi kesin olarak bilinmemekte. Aynı zamanda, arbitrajcıların açığı kapatmasına engel olan katı Kara Para Aklamayı Önleme politikaları gibi birçok etkenin altta yatan neden olabileceği tahmin ediliyor. Üstelik, Güney Kore’de yabancı trader’ların sınır ötesi para transferleri için getirilen sınırlandırmalar, trader’ların gerçek isimlerini kullanma zorunluluğu da dahil olmak üzere birçok ek tedbirin de bu fiyat farkına sebep olduğu düşünülüyor.


Diğer taraftan, ayı piyasalarında durum bunun tam tersi şeklinde gerçekleşmekte. Düşüşlerde Kore borsalarındaki fiyat, başka borsalardaki ortalamanın altına düşüyor.
#kimchi #btc #bitcoin #güneykore #teknikanaliz #analiz #kripto #kriptopara

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör