JPMorgan, özel banka müşterileri için şirket içi Bitcoin fonu başlattı

JPMorgan Chase, bu hafta zengin müşterilere sunmaya başladığı bir şirket içi Bitcoin fonu başlattı.


CoinDesk, konuya aşina iki kaynağa atıfta bulunarak, bankanın pasif olarak yönetilen kripto fonunu özel banka müşterilerine açtığını ve henüz herhangi bir yatırım çekmediğini söyledi.

Rapora göre, BTC odaklı finansal hizmetler sağlayıcısı NYDIG ile ortaklaşa kurulan fon, Çarşamba günü danışmanlarla yapılan bir çağrı üzerine başlatıldı.

JPMorgan konu ile ilgili açıklama yapmadı

Wall Street bankasının varlık yönetimi müşterileri için bir Bitcoin fonu üzerinde çalıştığına dair haberler Nisan ayında ortaya çıktı. Bu haberlerde, Pantera Capital, Galaxy Digital ve diğerleri tarafından sunulan pasif kripto fonlarının aksine fonun aktif olarak yönetileceğini söyledi. Tüm bunlar fonun tahsisatlara aktif olarak karar vermek için para yöneticilerini kullanmak yerine, kripto piyasası endekslerini takip edeceği anlamına geliyor.


Bankanın CEO’su Jamie Dimon, yatırımcıları Mayıs ayına kadar kripto varlıkları satın almaları konusunda uyardı ve geleneksel varlıklardan aşağıda olduklarını söyledi. CEO daha önce de Bitcoin’in tehlikeli ve hileli olduğunu düşündüğünü söylemişti.

Ancak JPMorgan’ın varlık yönetimi CEO’su Mary Callahan Erdoes, Haziran ayında Bloomberg’e müşterilerinin kriptoya meraklı olduğunu ve Bitcoin’i bir varlık sınıfı olarak gördüğünü söylemişti.

Temmuz ayında JPMorgan, perakende varlık yönetimi müşterilerinin kripto ürünlerine yatırım yapmasına izin veren ilk büyük banka oldu. Müşterilerin ürünlere yatırım yapmak için firmanın danışmanlarıyla doğrudan temas halinde olmaları gerekmiyor. Ultra zengin özel banka müşterilerinden Wall Street Bank’ın ticaret uygulaması Chase kullanıcılarına kadar herkes yatırım yapabiliyor.

Mart ayında varlık yönetimi müşterilerine kripto fonlarına erişim sağlayan Morgan Stanley ve geçen ay zengin yatırımcılara kripto borsasında işlem gören ürünler sunduğu bildirilen Bank of America da dahil olmak üzere diğer bankalar geçen yıl kripto ürünleri sunmaya başlamıştı.

Bunların yanı sıra, tüm büyük finans firmaları kripto piyasalarını benimsemek konusunda aynı fikirde değil. UBS CEO’su Ralph Hamers, Temmuz ayında bankanın aktif olarak kripto ürünleri sunmadığını doğruladı ve bu nedenle müşterilerini kaybetmekten endişe duymadığını belirtti.


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör