Ethereum Londra Güncellemesi Gerçekleşti!

En büyük akıllı sözleşme platformu olan Ethereum (ETH), Londra güncellemesini etkinleştirdi. Tartışmalı EIP 1559’u içeren bu güncelleme 5 Ağustos 2021’de TSİ saat 15:39’da ağda yayımlandı. Güncelleme ile Ethereum düğüm konsensüsü değişti.


Ethereum’un Londra güncellemesi beş iyileştirme (Ethereum iyileştirme önerileri veya EIP’ler) içeriyor. Ancak en çok beklenen iyileştirme EIP 1559’dur.


EIP 1559’un Ethereum’un ücret mekanizması tasarımını yeniden şekillendirmesi bekleniyor. Kullanıcıların işlemleri için yüksek ücretler ödediği önceki açık artırma tabanlı model yerine Londra, daha hızlı ve ikili bir modele sahip.

Şimdi, kullanıcıların bir işlemi yetkilendirmesi için madenciye taban bir ücret (base fee) ve bahşiş (tip) ödemesi gerekiyor. Taban ücretler ise periyodik olarak yakılacak.

Bahşiş oranları, dApp kullanıcısı veya Ethereum sahibi kullanıcılar tarafından ayarlanabilirken, “taban ücret” oranı, konsensüs tarafından ayarlanır. Blok %50’den fazla dolu olduğunda, “taban ücret” oranı artar.

Ethereum’un (ETH) Londra güncellemesi, iş kanıtı (PoW) konsensüsü içindeki son önemli güncellemeyi temsil ediyor.
6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör