BtcTurk Bilgi Sızıntısı İddiası Büyüyor! Resmi Açıklama Geldi

Türk Bitcoin ve kripto para borsalarından BtcTurk, büyük bir veri sızıntısı ve hack iddiası ile karşı karşıya kaldı. Daha önce bildirdiğimiz üzere, BtcTurk kullanıcıların kişisel verilerinin sızdırıldığı iddiasını yaptığı resmi açıklamalarla ile yalanlandı. Ancak bugün ise bu iddialara yenileri ekleniyor.


BtcTurk bilgi sızıntısı iddiası büyüyor! “2. tur yakında geliyor”


Bitcoin ve kripto para borsası BtcTurk’ün kullanıcılarına ait verilerin sızdırıldığı ve bir forumda satışa sunulduğu iddia ediliyor. Borsa büyük bir veri sızıntısı ve hack iddiası ile ilgili söylentileri yaptığı resmi açıklama ile reddetti.


Ancak konuya yönelik yeni veriler ile söylentiler artmaya devam ediyor. Türk kripto para piyasasının tanınan ismi Tufan Poyraz’da bu konuya yönelik yaptığı araştırmaları paylaştı. Tufan Poyraz, bilgilerin paylaşıldığı forum sitesinde yayınlanan şu ifadeleri paylaştı:

2. tur yakında geliyor! Bu verilerin nasıl ve kimden elde edildiğini açıklayacak mısınız? Evet, size biraz bilgi vereyim. 2018 yılında Btcturk’te çalışan bir kişi tüm kullanıcı verilerini (burada paylaştığımız e-posta, telefon, isim, adres vb.) birden fazla hacker’a sattı. Şirket olayı biliyordu, ancak asla kamuya açıklanmasına izin vermediler. Kullanıcılarının şu anki gibi bir şeyden haberdar olmasına asla izin vermezler. Ekip üyelerimizden biri bu olayda tasarrufunun %85’ini kaybetti. Şirket kullanıcıyı yanlış yapmakla suçladı ve konuyu kapattı. Buna inanabiliyor musunuz? Yakında daha fazla ayrıntı yayınlayacak. Saygılarımızla, Phineas.


Türk Bitcoin borsası, yeni iddialara sessiz kalmadı


Bitcoin borsası BtcTurk ise iddialara sessiz kalmadı ve konuya yönelik yeni bir açıklama yaptı. BtcTurk resmi açıklamasında sistemlerinde bir sızıntı veya siber saldırı olmadığını vurguluyor. Borsanın açıklamasının tam metnine aşağıda yer verildi: "Değerli kullanıcılarımız, daha önceki duyurularımızda ifade ettiğimiz üzere Şirketimiz tarafından 13 Mayıs 2021 tarihli veri sızıntısı iddiası şirketimiz siber güvenlik ekiplerince titizlikle incelenmiştir. Öncelikle kullanıcılarımızın Türk Lirası ve kripto varlıklarının güvenliği ve sistemimizde herhangi bir güvenlik ihlali olup olmadığı incelenmiş, yapılan detaylı inceleme neticesinde bir sorun veya siber saldırının söz konusu olmadığı görülmüştür. Şirketimiz sistemlerinde herhangi bir sorun görülmemekle birlikte iddia edilen döneme ilişkin yapılan inceleme ise hassasiyetle sürdürülmektedir. Bu konuda herhangi bir ihlal tespit edilmesi durumunda şeffaf bir şekilde ilgili durum otoriteler ile beraber aynı anda kullanıcılarımızla da paylaşılacaktır. Mevcut durumda, BtcTurk ana sistemlerinde veya test ortamlarında herhangi bir güvenlik açığı veya veri ihlali söz konusu değildir. Tüm kullanıcılarımızın şirketimiz nezdinde tutulan Türk Lirası bakiyeleri ve kripto varlıkları güvendedir ve kullanıcılarımız işlemlerine 7/24 güvenle devam etmektedir. Bununla birlikte kaynağı belirsiz ve kötü niyetli iddialar temel alınarak sosyal medyada yer alan Şirketimizi itham edici nitelikte ve bazı kişisel verileri de içeren paylaşımların ilgili yasaları ihlal edici olduğunu, söz konusu paylaşımlara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla duyururuz".
0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör