Bitcoin neden çöktü?

Kripto yatırım fonu Three Arrows Capital’in CEO’su Su Zhu, Bitcoin’in Mayıs ayı sonlarındaki çöküşüne neyin sebep olduğu ve kripto piyasasının bir sonraki yönü hakkında görüşlerini sundu.


Uncommon Core Podcast’indeki yeni röportajında Zhu, Bitcoin’in yükselen fiyat hareketi ile düşüş haberleri arasındaki birleşimin, BTC’nin değerinin %50’sinden fazlasını kaybeden büyük satışları tetiklediğini söylüyor.

Zhu, Çin’deki potansiyel Bitcoin madenciliğinin kapatılmasına ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın çevresel olarak sürdürülemez özellikler olarak gördüğü şeyler için Bitcoin’i kınayan tweetlerine atıfta bulunuyor.

“Sanırım o zamanlar özellikle madencilik konusunda Çin’den kaynaklı biraz aşağı yönlü, ama daha sonra ABD’de Elon’un, Tesla ve Bitcoin’in enerji kullanımıyla ilgili tweet’leriyle ilgili pek çok haber çıktı. Bunlar tüm nedenler değil, ancak onlardan bazılarıydı ve bence piyasa bunu kar elde etmeye başlamak için bir ateşleme noktası olarak aldı. Bu yüzden, bunun bir doruk noktası olduğunu ve ayrıca en baştan satın alan insanların “eğer beklersem çok daha düşük bir fiyata alabilirim, o yüzden bekleyeceğim” düşüncesinin bir sonucu olduğunu düşünüyorum.


Bu yüzden, bunu sağlayan bu iki faktörün bir doruk noktası olduğunu düşünüyorum, ancak piyasaların sıçrama şekline bakarsanız, o alıcıların hala orada olduğunu görebilirsiniz. Sadece hangi fiyattan alacakları önemli. Bu koşunun başlangıcında ve ortasında, çok daha yüksek fiyatlarla satın almak zorunda kaldılar ve bu sefer öncekinden daha düşük fiyatlardan bazılarını almayı başardılar.

Sonuç olarak, hala muazzam miktarda satın alma talebi var.”

Röportajda Zhu, “boğa koşusunun kesinlikle bitmediğini” ve yatırımcıların üstün getirileri ve enstrümanları keşfetmesiyle, merkezi olmayan finansın (DeFi) finansal kuruluşa büyük bir giriş yapmak üzere olduğunu iddia ediyor.

Kripto uzmanına göre, hedge fonlarının yüz milyarlarca doları, kriptoya yatırmayı planladığını gösteren son anket, aynı zamanda dijital varlık piyasalarını son derece güçlendirebilecek mega bir yükseliş katalizörü.

“Gerçek şu ki, bir kez bu girişe tanık olduğunuzda ve insanlar bu dijital para yetersizliği fikrine ve bu tür piyasada gezinmeye alıştığında, düşüşler olduğunda gelen yepyeni bir doğal alıcı setine sahip olacaksınız. Bu insanlar, bu varlıkları tıpkı bakır veya başka bir emtia gibi enstrümanlar gibi alıp satıyorlar. Ayrıca onu satın almak ve satmak için nedenler bulacaklar ve bu yüzden tüm sürecin çok çok uzun vadeli bir şey olduğunu düşünüyorum. Çünkü sahipleri tabanını kitlesel olarak genişletiyor.”
7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör