Bitcoin Madenciliği, Zorluk Oranında Büyük Düşüş

Bitcoin Madenciliğinde zorluk yaklaşık olarak %28 oranında düştü. Bu oran 2009’dan beri gelen en büyük düşüş oldu


Ağ, hash oranında ki büyük düşüşe uyum sağladığı için, Bitcoin ağının madencilik zorluğu da %27,9 oranında düştü. Bu oran 2009 yılından bari gelen madencilik dünyası için zorluk anlamında gelen en büyük düşüş oldu. Yani kısaca Madencilik yapmak, Bitcoin kazımı yapmak %28’e yakın bir oranda basitleşti diyebiliriz.

Bitcoin Zorluğundaki Bu Düşüşün Kaynağı Ne?

Bitcoin ağı madencilik zorluğunu her 2.016 blokta bir yani yaklaşık olarak 2 haftada bir günceller. Bu durumun sebebi ise dalgalanan hash oranına rağmen blokların her 10 dakika da bir üretilmesini sağlayabilmektir.


Bu durumda, hash oranı kesinlikle değişken olmuştur. 13 Haziran’daki ayarlamadan bu yana, Bitcoin’in yedi günlük hareketli ortalama hash oranı 136.47 EH/s’den 85 EH/s’ye düştü yani hash oranında %35’lik bir düşüş söz konusu.


Bu, aslında çokta normal dışı bir olay değil. Gerçekleşen olaylara bakıldığında bu düşüş normal. Bu durum, büyük ölçüde Bitcoin madenciliğine yönelik bir baskıdan kaynaklanıyor. Bu da madencilerin başka yerlerde daha dost yargı yetkilileri ve yetkileri aradıkça hash oranın düşmesine neden oluyor. Cumartesi günkü nihai rekor düşüş, bir hafta önce tahmin edilenden çok daha yüksek sayılardı.

Bitcoin madenciliğinde ki bu düşüşün sonucu ne olur?

Bu düşük hash oranı, kalan hash gücü yüksek zorluk seviyesine ayak uyduramadığı için daha yavaş bir blok üretimine neden oluyor. Son iki hafta boyunca, Blok’un hesaplamasına göre ortalama olarak bir blok neredeyse 13.9 dakikada üretiliyor. Bu sayı normalden çok daha yüksek.


1 Temmuz tarihinde, bir blok oluşturmak 129 dakika bile aldı, bu süre 2011’den bu yana en uzun zaman oldu, ancak burada blok üretim sürelerinde birden fazla faktörün devreye girdiğini belirtmekte fayda var.#bitcoin #btc #analiz #teknikanaliz #haber #kriptohaber #teknikhaber

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör