Bitcoin’de Tarihi Olay

Bitcoin için tarihi bir olay yaşanıyor. Sichuan madencilik çiftliklerinin tümü, yerel kripto medyasına göre 20 Haziran sabahının erken saatlerinde kapatılacak ve bir döneme son verilecek.

Çin’de Bitcoin madenciliği sona mı eriyor?

20 Haziran Şanghay saatiyle gece yarısında, Sichuan’daki tüm bitcoin ve diğer kripto madenciliği tesisleri toplu olarak kapatılacak. Cihazları taşımak için çok geç kalan BTC madencileri, bunun sonucunda büyük kayıplar yaşayacak. Sichuan, Çin’deki ve hatta dünyadaki Bitcoin madencilerinin en büyük bölgesi durumunda. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan sektör çalışanları “Sichuan madenciliğinin kapatılmasıyla, madenciler için Blockchain tarihindeki en trajik an başlıyor. Bu durumun tarihsel önemini zamanla anlayacaksınız” diyorlar.


QKL123 verilerine göre, mevcut BTC ağı ortalama bilgi işlem gücü 129.52 EH/sn. Bu seviye tarihi yüksek seviye olan 197.61 EH/sn (13 Mayıs) değerinden %34 daha düşük bir seviye. Aynı zamanda, OKLink’e göre, AntPool, Poolin, Binance ve Huobi Pool gibi Çin kökenli ilk on BTC madencilik havuzu, bilgi işlem güçlerinde keskin bir düşüş yaşadılar.


Şimdi neler olacak?

Bitmain gibi devlerin yarı iletken endüstrisini ilerletmek için kredilendirildiği Çin madencilik endüstrisinin on milyarlarca değerinde olduğu düşünülüyor. Bir noktada hash gücünün yaklaşık %90’ına ev sahipliği yapan Çin’in, şimdi ise %40-50 civarında bir hash gücüne sahip olduğu tahmin ediliyor.


Küresel BTC ağının etkilenmesi pek olası değil. Çünkü Çin yavaş yavaş bölgeyi kapatırken madenciler muhtemelen göç ediyor ve yerlerini değiştiriyorlar. Ancak hash gücünün yine de öncesine göre düştüğünü belirtelim. Kuzey Amerika ve Avrupa’nın, son teknoloji Bitcoin bilişim endüstrisi eve döndüğü için bu göçten önemli ölçüde yararlanacağı düşünülüyor. Durum böyle olunca da artık Bitcoin madenciliğinde şu ana kadar çok eleştiri konusu yapılan Çin Hegemonyasının artık bitmesi gibi bir durumun söz konusu olacağı konuşuluyor. Ancak en olursa olsun Çin’in Bitcoin madencilerinin fişini çekmesi gündeme bomba gibi düşmüş görünüyor.
15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör