Bank of America Bitcoin Vadeli İşlemlerine Onay Verdi

2021 yılı kripto para piyasası için tarihi olaylara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan etmesi ve Bitcoin ETF işlemlerinin Brezilya ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde borsaya girmesinin ardından Bank of America iki farklı kaynaktan sızan habere göre bazı müşterileri için Bitcoin vadeli işlemlerine onay vermeye hazırlanıyor. Haberi sızdıran kaynaklar bu işlemleri kullanan müşterilerin anonim kalmasını planlıyor. Bank of America daha önce kripto para piyasasına mesafeli tavrı ile biliniyordu. Bankanın bu hamlesi Bitcoin vadeli işlemlerine karşı artan ilginin bir sonucu olarak değerlendiriliyor.


Dev Finans Kurumları Piyasaya Girdi

Mayıs ayının sonlarına doğru zirve yapan kripto para piyasası küresel finans merkezlerinin radarına girdi. Boğa piyasası döneminde artan yatırımların sonunda çok sayıda kurumsal şirket piyasaya merhaba dedi. Kripto para piyasası için henüz dünya geneline ortak bir düzenleme oluşturma planları ilk adımlarında olsa da hükümetler yerel düzenlemelere hız verdi. Merkezi Amerika’nın North Carolina eyaletinde olan Bank of America, hükümetin kripto para düzenlemelerini beklemeden önemli bir karar alarak bazı özel müşterileri için Bitcoin vadeli işlemlerini başlatacağını duyurdu.


Benzer şekilde dijital varlık yatırım şirketi Grayscale sadece özel müşteriler için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin Trust fonlarını oluşturdu. Bu fonların ilgi görmesi üzerine Grayscale birçok köklü kripto paranın yanında son dönemin en popüler finans platformları olan merkeziyersiz finans (DeFi) projelerine yatırımlar yaptı.

Amerika merkezli uluslararası yatırım şirketi Goldman Sachs müşterilerine kripto ürünleri konusunda hizmet veren kurumlar arasında bulunuyor. Üç yıldan bu yana yeni yatırımlar konusunda sessiz kalan şirket bu yıl yeninde kripto para yatırımları yapmaya başladığını doğruladı. Goldman Sachs boğa piyasasının zirvesinde Cumberland DRW’yi ticaret ortağı olarak kullanarak Chicago Mercantile Exchange (CME) Group tarafından sunulan Bitcoin vadeli işlemlerini alıp satmaya başladı.

Bank of America CME İş Birliği

Chicago Mercantile Exchange (CME) Group vadeli işlemler konusunda dünyanın en gelişmiş şirketlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Kaynaklardan birine göre Bank of America tıpkı Goldman Sachs gibi Bitcoin vadeli işlemleri konusunda CME ile çalışacak.


Bank of America kripto para piyasasını daha iyi anlamak ve blok zinciri teknolojilerinden uzak kalmamak için bu ayın başlarında bu alanlarda araştırma yapmak için yeni bir ekip oluşturdu. 2018 yılında piyasanın çökmesini ardından müşterilerine Bitcoin alım satımlarını durduran banka, üç yıl sonra yeniden kripto para pazarına açılmaya hazırlanıyor.

CME, 2017 yılından bu yana Bitcoin vadeli işlemlerini gerçekleştiriyor. Piyasanın değer kazandığı dönemde Mikro Bitcoin vadeli işlem ürünlerini piyasaya süren şirket bu sayede Bitcoin’in fiyat artışından faydalandı. CME bu yılın başında yapılan bir çalışmada en iyi Bitcoin vadeli işlemler listesinde birinci sırada yer aldı.
5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör