Ağbal kararı sonrası kripto para işlemlerinde patlama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Naci Ağbal'ı görevden alması ile hızlanan TL'nin son dönemdeki sert değer kaybı, kripto para işlemlerinde ciddi artışa neden oldu. Kripto para işlem hacimleri, Ağbal'ın görevden alındığı hafta sonunda ani yükselişle 218 milyar TL'yi (26 milyar dolar) gördü.


TL’nin son dönemdeki sert değer kaybı, kripto para işlemlerinde artışa neden olurken, yatırımcılar hem Bitcoin’deki yükselişten kazanım elde etmeyi hem de enflasyona karşı tasarruf sağlamayı umuyor.


TL, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası(TCMB) başkanı Naci Ağbal’ı tampon faiz artırımı yapmasının ardından görevden almasından bu yana yaklaşık yüzde 13 değer kaybetti. Ağbal’ın görevden alınması, Türkiye’deki yükselişe geçen kripto para işlemlerinde artışa neden oldu.


AĞBAL SONRASI ANİ YÜKSELİŞ

ABD’li araştırma kurumu Chainalysis’in verilerine göre, şubat başı ile 24 Mart arasındaki kripto para işlem hacimleri, Ağbal’ın görevden alındığı hafta sonunda ani yükselişle 218 milyar TL’yi (26 milyar dolar) gördü. Bir önceki yılın aynı döneminde bu rakam 7 milyar doların üzerindeydi.


Bu artış, Bitcoin’in tüm zamanların zirvesi olan 62 bin doların hemen altını görmesinin etkisiyle büyük yatırımcı ve şirketlerin yükselen varlığı kucaklaması ve kripto para piyasasına olan artan küresel ilgiden de kaynaklanıyor.


Yine de Türkiye’deki yatırımcılar Reuters’a yaptıkları açıklamada zayıf seyreden TL ve enflasyon baskılarının ve hızlı kazanım umutlarının talebi artırdığını söylediler.#btc #bitcoin #haber #teknikanaliz #analiz #yükseliş

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör